Retinol to substancja, która w kosmetyce uważana jest za prawdziwy “eliksir młodości”. Ten przeciwstarzeniowy składnik aktywny warto stosować już jesienią. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. W tym artykule dowiesz się z czym nie łączyć retionolu i jakie zabiegi pielęgnacyjne przyniosą najlepsze efekty.
Retinol - co to jest?
Substancja ta należy do rodziny substancji z grupy retinoidów - są to pochodne witaminy A. To bardzo efektywny składnik aktywny, który od lat wykorzystywany jest w kosmetyce. Gwarantuje on wielokierunkowe skuteczne działanie. Substancja dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, posiada zdolność do przenikania w głąb skóry, pobudza ją do stymulacji syntezy kolagenu i elastyny. Do najważniejszych właściwości tej substancji zaliczamy:
- poprawę struktury skóry,
- redukcja i wygładzenie zmarszczek,
- korekcja owalu twarzy,
- poprawa napięcia i ujędrnienie skóry,
- redukcja przebarwień,
- łagodzenie zmian trądzikowych,
- redukcja widoczności porów,
- regulacja produkcji sebum.
Przez wiele kobiet i osoby z branży kosmetycznej, retinol uważa się za kosmetyk do zadań specjalnych. Sprawdza się on w pielęgnacji każdego rodzaju cery.
Stosuj retinol, ale najpierw zbuduj tolerancję
Przed stosowaniem retinoidów, warto najpierw zająć się tzw. pielęgnacją okołoretoinidową. Przez około 4-6 tygodni skóra musi nabrać odpowiedniej tolerancji na retinoidy. Jak to wygląda w praktyce? Do zabiegów codziennego oczyszczania skóry należy stosować delikatne środki myjące w postaci pianki, żelu lub emulsji. Należy również stosować odpowiedni krem z filtrem (nie mniejszy niż SPF30). Kolejnym krokiem jest wsparcie bariery hydrolipidowej skóry. Można to zrobić z pomocą kwasu hialuronowego, ceramidów oraz NMF. Podczas budowania tolerancji nie powinno się stosować innych składników aktywnych, które mogą podrażniać i uczulać skórę.
Retinol - z jakimi składnikami można go łączyć?
Na rynku dostępne są kosmetyki, które zawierają m.in retinol i kwasy. Tutaj należy wiedzieć, że skład tego typu preparatów opiera się na specjalnie opracowanym stężeniu składników aktywnych. W momencie, gdy tolerancja została już zabudowana, to w codziennej pielęgnacji można uwzględnić takie składniki jak:
- Antyoksydanty - zaliczamy do nich witaminę E, kwas ferulowy i resweratrol.
- Niacynamidy - do tego grupy zaliczamy m.in witaminę B3.
- Kwasy - BHA, PHA, AHA.
- Kwas hialuronowy.
- Składniki łagodzące - najlepiej sprawdzi się aloes i pantenol.
- Składniki wspierające barierę ochronną skóry - zaliczamy do nich m.in ceramidy, kwasy tłuszczowe, cholesterol, skwalan, kwas linolowy.
- Peptydy - biomimetyczne i miedziowe.
Z czym nie łączyć retinolu?
Jeśli wiesz już, z czym łączyć retinol, to teraz czas na informacje o tym, z jakimi składnikami nie łączyć tej substancji. Nie zaleca się stosowania retinolu z kwasami o działaniu złuszczającym. Chodzi tu m.in. o kwas migdałowy, kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas pirogronowy.
Retinolu nie należy również łączyć z witaminą C, która występuje w formie kwasu askorbinowego i niacynamidem. Witamina C i retinol razem, mogą prowadzić do wzajemnej destabilizacji. pH witaminy C jest kwaśne, a retinolu neutralne. Oznacza to, że połączenie tych dwóch składników nie będzie po prostu działać. Tutaj warto jednak wiedzieć, że tych dwóch składników nie należy stosować razem podczas jednego zabiegu pielęgnacyjnego, ale stosowanie retinolu rano, a witaminy C wieczorem, nie wykazuje żadnych przeciwwskazań.
Co z niacynamidem? Stężenie pH niacynamidu jest wyższe niż w przypadku retinolu. Może to prowadzić do “osłabienia mocy” tych dwóch składników. Stosowanie tych dwóch substancji w jednym zabiegu nie jest zalecane, ze względu na ryzyko podrażnień.
Stosując retinol “na własną rękę”, należy wziąć pod uwagę korzystanie z różnego rodzaju zabiegów i terapii wykonywanych w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Jeśli jesteśmy w trakcie kuracji retinolem należy skonsultować się ze specjalistą, czy dane zabiegi kosmetyczne nie wywołują niepożądanych efektów.
.