Kubeczek menstruacyjny to dość nowy produkt, który dopiero przedostaje się do świadomości kobiet. Choć jego pierwowzór został stworzony w latach 30. XX, to dopiero na początku XXI wieku do sprzedaży trafiły pierwsze kubeczki menstruacyjne wykonane z medycznego silikonu. Do czego służy taki kubeczek? Jak się go stosuje? Wyjaśniamy.
Kubeczek menstruacyjny – czym jest i jak go używać?
Czym jest kubeczek menstruacyjny? To niewielki pojemniczek wykonany z miękkiego, medycznego silikonu, dostępny w różnych rozmiarach S, M, L, XL, który służy do ochrony podczas okresu. Jego kształt niektórym przypomina kielich, innym dzwon, a jeszcze innym kapturek. Niezależnie od tego, z czym się nam kojarzy kubeczek menstruacyjny, jest to po prostu pojemniczek, który służy do zbierania krwi miesięcznej. To właśnie sposób, w jaki chroni bieliznę, różni go od tamponów i podpasek, które wchłaniają krew, podczas gdy kubeczek ją zbiera.
Produkt jest miękki i elastyczny. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się duży, sposób, w jaki się zwija, zmniejsza go do odpowiednich rozmiarów. Przyjemny w dotyku, szybko przyjmuje temperaturę ciała. Możemy go dostać w różnych kolorach. Przychodzi do nas najczęściej w materiałowym woreczku, w którym po umyciu przechowuje się go do kolejnej aplikacji.
Jak używać kubeczka menstruacyjnego?
Technik umieszczania kubeczka w pochwie jest kilka, jednak łączy je wspólny element, jakim jest czas na naukę aplikacji. Jeżeli zdecydowałaś się na taką ochronę podczas okresu, poświęć trochę czasu na przeczytanie instrukcji używania produktu i zaznajom się z samym kubeczkiem. Weź go do ręki, poczuj, jaki jest gładki i elastyczny. Zwiń go i po chwili pozwól mu się rozwinąć. Dwa czynniki – cierpliwość i praktyka są niezwykle ważne podczas pierwszych kilku aplikacji kubeczka menstruacyjnego. Nie zrażaj się, jeżeli na początku będzie ci szło nieporadnie – to normalne, gdy spotykamy się z czymś pierwszy raz. Poznaj własne ciało, rozluźnij się, a pierwsze założenie kubeczka będzie łatwiejsze.
Przed pierwszym użyciem należy go przez około 3 minuty wyparzyć. Istnieje kilka metod zwijania kubeczka, tak aby bez problemu wprowadzić go do pochwy. Do najprostszych sposobów należy zwinięcie go w literę C. Jak to zrobić? Zegnij po prostu kubeczek w połowie, aby kształtem przypominał właśnie literę C. Możesz również ułożyć kubeczek w literę S. Weź kubeczek w dwie dłonie i ściśnij go od góry i od dołu, aby przybrał formę litery S.
Dobrze, mamy przygotowany kubeczek do aplikacji. Co dalej? Przybierz wygodną pozycję, może być taka sama, jak przy zakładaniu tamponu. W tej chwili liczy się przede wszystkim twoja wygoda i komfort. Zwinięty produkt umieść w pochwie bardzo nisko, ale nie za głęboko. Upewnij się, że żadna z części nie wystaje. Po chwili kubeczek rozwinie się wewnątrz, całkowicie się rozchylając, aby ściśle przylegać do ścianek pochwy.
Pojemniczek menstruacyjny chroni przez kilka godzin, zależy to od tego, jak obfity lub skąpy jest okres. Warto wiedzieć, że jest na pewno bardziej chłonny i pojemny niż tampon lub podpaska, ponieważ zbiera nawet trzy razy więcej płynu. Po upływie kilku godzin od 4 do 8, należy wyjąć pojemniczek i wylać jego zawartość do toalety. Następnie myjemy go pod bieżącą wodą i jest gotowy do ponownej aplikacji.
Dlaczego warto skorzystać z kubeczka menstruacyjnego?
To na pewno ekologiczny sposób na ochronę podczas okresu. Jeden taki pojemniczek może służyć nawet kilka lat. W odróżnieniu od drogeryjnych środków higienicznych jest bezpieczny, ponieważ nie zawiera żadnych chemicznych dodatków, w postaci konserwantów lub wybielaczy. Jest dobry dla twojego ciała, ale również dla środowisko naturalnego. Stworzony z silikonu medycznego nie uczula, nie podrażnia i nie niszczy naturalnej mikroflory bakteryjnej.
Dzięki różnym rozmiarom, z powodzeniem dopasujesz go do swojej budowy anatomicznej. Pamiętaj, że pierwsze aplikacje mogą być nie najłatwiejsze, ale to kwestia przyzwyczajenia i wyrobienia sobie nowych nawyków.
Jeżeli myślisz nad tą opcją ochrony podczas miesiączki, bez obaw wypróbuj kubeczek. Na rynku pojawia się coraz więcej marek, oferujących te produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów. Choć koszt pojemniczka może na początku wydawać się duży, wystarczy przeliczyć sobie, na ile wystarczy nam ten produkt i jak szybko zwrócić się nam jego koszt w porównaniu z co miesiąc kupowanym opakowaniem podpasek i tamponów, których paczka kosztuje kilkanaście złotych. To nie tylko oszczędność, ale również troska o własne ciało, a jeżeli już myślimy w szerszej perspektywie, to i o planetę.
.