Ocet jabłkowy od lat znany jest ze swoich dobroczynnych właściwości. Sprawdza się on idealnie m.in. w walce z łupieżem. Jego naturalne cechy pozwalają skutecznie usunąć nieestetyczne “płatki” z powierzchni skóry głowy. Jak stosować ocet jabłkowy na łupież? Odpowiedź w tym artykule.
Jak powstaje łupież?
Łupież to dość powszechna choroba skóry głowy, z którą zmagają się tysiące Polaków. Choroba jest nie tylko uciążliwa, ale także może powodować duży dyskomfort estetyczny np. podczas spotkań towarzyskich i w sytuacjach, gdy trzeba prezentować się wręcz perfekcyjnie. Nawet najlepiej skrojony garnitur nie będzie wyglądał dobrze, gdy na barkach będą leżeć białe płatki. Czy można temu zapobiec? Drogeryjne półki uginają się od szamponów przeciwłupieżowych, a gdy to nie pomaga, sięga się po domowe sposoby. Jakie? Metoda, w której wykorzystuje się ocet jabłkowy na łupież wciąż cieszy się ogromną popularnością.
Przyczyną łupieżu jest zbyt szybkie łuszczenie się skóry głowy. Skóra zrzuca naskórek w postaci drobnych, wręcz niewidocznych łusek, ale w przypadku łupieżu łuski te są większe i bardziej widoczne. Inną przyczyną mogą być m.in. zmiany hormonalne, zła dieta, choroby skóry, zapalenia grzybiczne lub nieprawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy. Łupieżowi często towarzyszy swędzenie, pieczenie, a nawet ból. Osoby zmagające się z łojotokowym zapaleniem skóry są bardziej narażone na występowanie łupieżu.
Jak powstaje ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy od setek lat wykorzystywany jest nie tylko w kulinariach, ale także kosmetyce. Ten naturalny i niezwykle zdrowy produkt wspiera procesy trawienne, redukuje cukier we krwi oraz sprawdza się w leczeniu chorób skóry, w tym łupieżu. Ocet jabłkowy powstaje w procesie fermentacji soku jabłkowego, który jest zamieniany w alkohol przy pomocy drożdży. W kolejny kroku bakterie kwasu jabłkowego przerabiają alkohol w kwas octowy, który stanowi główny składnik octu jabłkowego.
Dlaczego ocet jabłkowy działa na łupież?
Ocet jabłkowy na łupież zawiera naturalne kwasy: kwas jabłkowy, mlekowy, octowy, które skutecznie redukują wszelkiego rodzaju bakterie odpowiedzialne za pojawienie się łupieżu. Ocet jabłkowy bogaty jest w enzymy, aminokwasy i witaminy, które skutecznie dostarczają skórze głowy i włosom niezbędnych składników odżywczych.
Jak stosować ocet jabłkowy na łupież?
Najpopularniejszym sposobem aplikacji octu jabłkowego na skórę głowy, jest rozcieńczenie go w wodzie w stosunku 1:1. Następnie mieszankę nakładamy na skórę głowy i pozostawiamy na kilka minut i dokładnie spłukujemy. Ocet jabłkowy można stosować również jako płukankę w proporcji ¼ szklanki na 1 litr wody. Płukanką traktujemy włosy po umyciu.
Ocet jabłkowy ze względu na swoje szerokie zastosowanie może być stosowany również jako maska na włosy. Jak to zrobić?
- Wymieszaj ocet jabłkowy, miód i olej kokosowy w takich samych proporcjach i nałóż na włosy pół godziny przed umyciem.
Czy ocet jabłkowy na łupież jest bezpieczny?
Ocet jabłkowy jest bezpieczny dla skóry głowy, ale używanie zbyt dużej ilości i w nieprawidłowych proporcjach może powodować podrażnienia. Rozpoczynając kurację przeciwłupieżową z octem jabłkowym, przed użyciem warto zastosować próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry. Gdy po kilku minutach nie pojawi się żadna reakcja alergiczna to znak, że można rozpocząć kurację.
Łupież to choroba skóry głowy, która wymaga specjalnego traktowania. Ocet jabłkowy zawiera wiele składników w postaci kwasów i enzymów, które skutecznie redukują objawy i zmniejszają ryzyko nawrotu. Gdy jednak łupież dalej występuje to znak, że czas skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem, ponieważ łupież może być objawem, czasem dużo poważniejszej choroby. Podczas wizyty lekarz zastosuje odpowiednią kurację w postaci stosowania leków lub zaproponuje lecznicze kosmetyki (np. szampony).
.