Woda ryżowa na włosy to wydawać by się mogło dość specyficzny sposób na odżywienie kosmyków, bo czyżby ten wywar po ugotowaniu ryżu, który najczęściej wylewamy bez zastanowienia, może być źródłem naturalnych składników, które wspomogą kondycję włosów? Okazuje się, że tak. Jeżeli jesteś ciekawa, jak działa woda ryżowa na włosy, jak ją stosować i jakie efekty można dzięki niej osiągnąć, przeczytaj nasz artykuł, w którym omówimy najważniejsze kwestie w tym temacie.
Jak działa woda ryżowa na włosy? Będziesz zaskoczona!
Woda ryżowa na włosy to znany od tysięcy lat sposób na skuteczną pielęgnację kosmyków. Popularność tej metody wywodzi się z Japonii, kiedy już w czasach starożytnych Japonki z arystokratycznych rodów korzystały z cennych właściwości wody ryżowej, a szczególnie sfermentowanej wody po ryżu do płukania swoich włosów. Dzięki temu mogły się pochwalić pełnymi blasku, lśniącymi, wręcz lejącymi się włosami.
Z uwagi na tak wspaniałe efekty pielęgnacyjne być może warto zastanowić się, czy nie przenieść tego sposobu na piękne włosy do naszych współczesnych czasów? Jak najbardziej! Aktualnie kobiety (i nie tylko) chętnie sięgają po naturalne metody dbania o swoją skórę i włosy, dlatego często korzystają ze znanych od wieków metod na poprawę wyglądu cery i włosów. Mimo ogromnego wyboru kosmetyków do pielęgnacji kosmyków nic nie stoi na przeszkodzie, aby urozmaicić swoją rutynę o proste w wykonaniu triki, dzięki którym możemy osiągnąć nieoczekiwane rezultaty w wyglądzie naszej czupryny.
Tym bardziej warto zainteresować się tym zagadnieniem z racji wzrastającej świadomości na temat jak najlepszego wykorzystaniu wszystkich wartości pożywienia, jakie przerabiamy w naszej kuchni. Idea less waste bardzo mocno przyczyniła się do tego, że staramy się nie marnować nie tylko żywności, ale również innych rzeczy w naszym otoczeniu. Tak właśnie można podejść do tematu wody po ryżu, którą zamiast wylać, można ponownie wykorzystać.
Woda ryżowa to nic innego jak płyn, który pozostaje po ugotowaniu ryżu lub po jego namaczaniu. Nie musi to być specjalny rodzaj tych białych ziarenek, wystarczy nawet zwykły ryż kupiony w markecie. Taka woda może nie wygląda zachęcająco i najczęściej po odcedzeniu ryżu ją wylewamy, jednak nie jest to taka zwyczajna woda. To właśnie dzięki zawartości wielu cennych składników jest tak pożądanym środkiem w pielęgnacji włosów.
Co zawiera woda po ryżu?
W jej skład wchodzą takie składniki odżywcze, jak: witamina E, witaminy z grupy B, cynk, żelazo, magnez i potas. Choć to istotne z punktu widzenia właściwości odżywczych substancje, to najważniejszą rolę w regeneracji włosów pełni inozytol. Czym jest inozytol? To substancja witaminopochodna, wcześniej znana jako witamina B8, jednak po odkryciu, że ludzki organizm potrafi sam ją syntetyzować, zmieniono klasyfikację tego związku. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w zmniejszeniu hiperinsulinemii, obniżeniu poziomu trójglicerydów i cholesterolu, przy leczeniu depresji, ale również jako środek wspomagający odchudzanie.
Odkryto również dobry wpływ inozytolu na włosy. Wnika do wnętrza kosmyków i odbudowuje je od środka. Tym samym regeneruje zniszczoną strukturę włosa i zapobiega kolejnym uszkodzeniom. Ponadto poprawia elastyczność pasm. Ważną rolę w pielęgnacji włosów odgrywają również proteiny ryżowe, które znajdują się w wodzie po tych cennych ziarenkach. Wypełniają ubytki we włosach, zwiększając ich objętość. Wzmacniają i nabłyszczają pasma. Z kolei skrobia ryżowa słynie z właściwości nawilżających i wygładzających kosmyki.
Woda po ryżu również przynosi ukojenie podrażnionej skórze głowy. Zwalcza świąd i zaczerwienienia skalpu.
Woda ryżowa – jak zrobić? Poznaj przepis na płukankę z ryżu
Przygotowanie tego cennego płynu jest proste i nie zabiera wiele czasu, a co najważniejsze jest niezwykle tanie, bowiem do przygotowania wody z ryżu na włosy wystarczą dwa składniki, czyli woda i ryż.
Przepis na płukankę z gotowanej wody i ryżu
- Ugotuj ryż standardowo według zaleceń producenta.
- Odcedź ziarenka, a pozostałą wodę przelej do naczynia.
- Następnie 2 – 3 łyżki wody po ryżu rozcieńcz w szklance wody.
- Tak przygotowaną miksturą opłucz włosy.
- Pamiętaj, że woda ryżowa ma właściwości rozjaśniające pasma, więc jeżeli masz ciemne włosy, koniecznie nie zapomnij rozcieńczyć jej dodatkowo wodą.<br><br>
Wodę ryżową najlepiej jest przechowywać w ciemnym szkle, aby ograniczyć dopływ światła, które przyspiesza proces psucia się produktu. Jeżeli przygotowałaś większą ilość wody z gotowania ryżu, przechowuj płyn w szczelnie zamkniętej butelce w lodówce maksymalnie przez 3 dni.
Jak stosować wodę ryżową i jak często?
Gdy tylko przygotujesz wodę ryżową, możesz ją użyć natychmiast i przetestować jej działanie na własnych włosach. Jeżeli zabieg przyniesie oczekiwane efekty, wprowadź płukankę do swojej pielęgnacji i stosuj ją regularnie, aby przez dłuższy czas utrzymać efekty jej działania.
Jak ją zastosować w pielęgnacji włosów? Przede wszystkim stosujemy ją na umyte wcześniej włosy. Umyj swoje kosmyki tak, jak to robisz zazwyczaj przy użyciu ulubionych kosmetyków. Po umyciu włosów odciśnij z nich nadmiar wody i polej je wodą ryżową, delikatnie wmasowując ją również w skórę głowy. Najefektywniej będzie potrzymać płukankę na włosach przez około 15 minut, a następnie całość dokładnie spłukać letnią wodą.
Zastanawiasz się, jak często stosować ryżowy zabieg na włosy? To oczywiście zależy od kondycji pasm i zaawansowania problemów, z jakimi się zmagasz w przypadku włosów i skóry głowy. Warto stosować płukankę ryżową 1 – 2 razy w tygodniu.
Woda ryżowa na włosy – efekty stosowania
Banalna, wydawałoby się, woda ryżowa może przynieść naprawdę zaskakujące efekty w postaci odżywionych, lśniących i gładkich włosów. Przede wszystkim kosmyki będą wzmocnione i bardziej elastyczne. Możemy spodziewać się również tego, że będą się mniej elektryzowały. Dzięki wodzie ryżowej ograniczmy łamliwość i kruchość kosmyków. W połączeniu z odpowiednimi kosmetykami mleczna woda po ryżu będzie doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji.
Jeżeli ten pomysł wydaje Ci się interesujący, następnym razem, gdy na obiad zaplanujesz danie z ryżem, przemyśl kwestię wylewania wody po ryżu prosto do zlewu. Niech trafi do butelki, a Twoje włosy zyskają odżywczą dawkę nawilżenia, jaką da im natura.
.